Mannenvoetbal en homoseksualiteit blijkt een ongelukkige combinatie. De 25-jarige Robbie Rogers stopte direct na zijn coming out met voetballen. De eerste openlijk homoseksuele voetballer Justin Fashanu pleegde uiteindelijk zelfmoord. Ook in Nederland hebben we maar een handvol voetballers die pas na hun carrière uit de kast kwamen. Er bestaan wel veel geruchten. Wat kunnen de mannen leren van het vrouwenvoetbal?

Mart Roumen

In de schaduw van Stadion Galgenwaard verzamelen de speelsters van eredivisionist FC Utrecht zich in de kantine. Tijdens een plenaire bespreking komen ze tot de conclusie dat lesbische speelsters helemaal worden geaccepteerd. ‘Ik denk dat we er drie hebben. Of toch vier? Ja vier!’ somt aanvaller Kirsten Koopmans op na lang nadenken.

FC Utrecht

De angst om het vrouwenvoetbal als pottensport af te schilderen, maakt dat het gesprek langzaam op gang komt. Onterecht. Het grootste gedeelte van de groep bestaat uit heteroseksuelen, zo blijkt. Zij accepteren hun lesbische teamgenoten volledig en zijn ook niet bang om met hen onder de douche te staan. ‘Als teamgenoten lesbisch zijn, wil dat nog niet gelijk zeggen dat ze alle mede-speelsters aantrekkelijk vinden.’ stelt een speelster. De groep mompelt instemmend. ‘Lesbisch zijn is echt een non-item in ons team,’ klinkt er gedecideerd vanuit een andere hoek van de kantine. ‘Ons team komt vanuit heel Nederland naar Utrecht toe om te trainen. Daarmee zijn we een heel diverse groep, verschillen worden geaccepteerd,’ vult zij aan.

‘Als voetballers worden gedumpt door hun vriendin moeten ze ook gewoon in hun team durven zeggen dat ze er ziek van zijn. Dat doen ze niet'

Trainer Jürgen Schefczyk constateert dat zijn team een dwarsdoorsnede van de bevolking is: ‘Minderheden zijn vertegenwoordigd in ons elftal, ook lesbiennes.’

De sfeer in het team is open en positief. Schefczyk denkt dat de vele uitstapjes van de dames daar aan bijdragen. ‘Die meiden doen echt veel met elkaar. Ze organiseren zelf activiteiten, dat is waardevol voor het teamproces. Alleen jammer dat ze mij niet altijd uitnodigen voor deze uitstapjes,’ grapt hij.

'Bij Utrecht ervaar ik pas hoe het is om open te praten over seksualiteit'

Op de onvermijdelijke vraag of er lesbische voetbalsters zijn reageren er direct twee opgewekte speelsters. Middenvelder Tula de Wit geeft aan dat de sfeer in het team een openbaring was toen ze zich vijf jaar geleden aanmeldde. ‘Vroeger heb ik altijd bij de jongens gevoetbald, daar dacht ik niet na over seksualiteit. Bij Utrecht ervaar ik de open sfeer. Er worden gewoon grapjes gemaakt over alles. Ook over het lesbisch zijn. Fantastisch!’ Bij FC Utrecht vallen voor haar de puzzelstukjes op zijn plaats. De welbespraakte De Wit raakte zelf verliefd op een meisje. 

Ook de openlijk lesbische Dominique van Wensveen kwam in een warm bad terecht. Zij merkt op dat het team heel makkelijk praat over vele onderwerpen, ook over seksualiteit. ‘Omdat we allemaal met voetbal bezig zijn, ontstaat er al snel een klik,’ aldus de 19-jarige aanvaller. ‘Ik kon makkelijk uit de kast komen, het was gewoon geen item.’

De Wit komt tot de constatering dat de voetbalsters onderling veel begrip hebben. ‘Vrienden van mij snappen mijn topsportleven soms niet, ik kan dat ook niet uitgelegd krijgen. Mijn teamgenoten snappen alles precies,’ zegt Tula de Wit. Dominique: ‘We zien elkaar ook wel elke dag.’ Tula: ‘Ja, we zijn net familie.’ Dominique: ‘Nee joh, we zien elkaar veel vaker dan familie.’ De meiden lachen.

De mannelijke collega’s zijn nog niet zo ver als het gaat om de acceptatie van homoseksuelen. Dominique vindt dat de mannen wat meer open moeten zijn over hun gevoelens. Tula is stelliger. Zij stoort zich aan de gesloten machosfeer in het mannenvoetbal. ‘Als ze worden gedumpt door hun vriendin moeten ze ook gewoon in hun team durven zeggen dat ze er ziek van zijn. Dat doen ze niet en ze verzwijgen het,’ doceert de middenvelder. ‘Aan die sfeer zouden ze eerst iets moeten doen! Dan wordt het makkelijker om uit de kast te komen.’

Amerikaans voetballer Robbie Rogers besloot na zijn coming out direct met voetballen te stoppen. Dat nieuws is ook bij de meiden aangekomen. Tula de Wit: ‘Het is eigenlijk een schande dat iemand zijn hobby moet opgeven voor wie hij is.’ Dominique van Wensveen knikt instemmend: ‘Daar sluit ik me bij aan. Er moet nog een hoop gebeuren.’ Trainer Schefczyk brengt ze terug naar de kern: ‘Kom op dames, voetballen!’

Mart Roumen, sportjournalist voor onder meer de Volkskrant