De GSA op het Openbaar Lyceum in Zeist werd een aantal jaren geleden opgericht. 'Leerlingen die nu van school af zijn, gingen langs de lokalen en vroegen of er anderen waren die het leuk leek om zich erbij aan te sluiten', vertelt Lesse. 'Dat leek me wel wat. Ik was zelf ook al veel met het onderwerp bezig.' Inmiddels is de vwo-5-leerling al een paar jaar actief bij de GSA. 

Non-binair
Lesse was toen hun* eigen genderidentiteit en seksualiteit aan het ontdekken. 'Ik ben non-binair. Dat houdt in dat ik mezelf niet identificeer als man of vrouw. Dat heb ik de afgelopen twee, drie jaar leren uitspreken, met behulp van de GSA op onze school.' 

Op Lesses school wisten veel mensen nog niet waar non-binair voor staat. 'In eerste instantie kwam ik uit de kast voor mijn GSA. Toen heb ik ook meteen alle begrippen uitgelegd. Non-binair is ook binnen onze GSA een nieuw begrip. Er werd toen nog niet zoveel aandacht aan besteed. Dat is nu wel anders.' 

'Mensen leren steeds beter waarom je niet met "homo" moet schelden' 

Lesse neemt graag de tijd om aan medeleerlingen uit te leggen wat de soms lastige termen in het genderalfabet precies betekenen. 'Als je het goed uitlegt, ontstaat er steeds meer begrip. Onze GSA is er veel meer bezig, mede daardoor krijgen die termen voor alle scholieren een plek.' 

Paarse Vrijdag
Op de school van Lesse wordt het een drukke bedoening op Paarse Vrijdag. 'De hele school is versierd met paarse vlaggetjes en we hebben een informatiedesk bij onze receptie waar de hele dag iemand van de GSA zit. Daar kunnen mensen vragen aan stellen. We verkopen vandaag ook cupcakes en er is een wedstrijd voor de best geklede persoon.'

De GSA is voor Lesse heel erg belangrijk. 'Scholen willen meestal wel aandacht aan het onderwerp genderdiversiteit besteden, maar vaak komt het niet goed naar voren in de reguliere lessen. Door middel van presentaties lukt GSA's dat beter. Het creëert meer tolerantie binnen een school.'

Schelden met 'homo' 
'Op onze school beginnen mensen ook steeds beter in te zien waarom je niet met "homo" moet schelden. We weten steeds beter duidelijk te maken dat je er veel mensen mee kwetst die zich identificeren als homo.'

Toch is 'homo' nog steeds het meest gebruikte scheldwoord op scholen. 'Er zijn altijd mensen die het onzin vinden. Mensen schelden er al heel lang mee, dus ze blijven dat ook nog wel doen, maar het wordt steeds minder, omdat mensen er eindelijk op aangesproken worden.' 

Dit jaar bracht Koningin Máxima een bezoek aan het GSA netwerk van het Hofstad Lyceum in Den Haag. Natuurlijk heeft ook Lesse dat gezien. 'Dat vind ik heel goed. Het geeft een serieuze blik op de activiteiten van een GSA. Het is zoveel meer dan een leerlingsgroepje dat wat leuke activiteiten organiseert.'

* Een non-binair persoon voelt zich niet thuis in de binaire gendercategorieën man of vrouw. Daarom gebruiken wij de aanspreekvorm hen/hun | Tekst: Roel Janssen / Beeld: Geert van Tol voor COC Nederland