“Mijn man en ik vieren samen onze verjaardag, de hele tafel staat dan vol zelfgemaakte gerechten”

Stefan maakt vegetarische linzenburgers op de Big Green Egg

11 juli 2019, Martijn Tulp, 3 minuten

Winq nodigde vier lezers uit om samen met SVH-meesterkok Michèl Lambermon een ‘evergreen’ gerecht te bereiden. Docent gezondheidszorg Stefan (27) aan de beurt maakt vegetarische linzenburgers op de Big Green Egg.

“Ik kook graag en vaak, bijna iedere dag. Behalve op maandag, dan is mijn partner vrij en kookt hij. Van huis uit kregen we iedere dag vers eten, geen kliekjes. Ik ben in dezelfde periode jarig als mijn partner, dus als we samen onze verjaardag vieren, staat de hele tafel vol zelfgemaakte gerechten. Daar kijk ik echt naar uit.

Ik heb een drukke baan en vind koken echt een ontspannende activiteit. Ik zet ook graag een muziekje aan tijdens het koken, dans een beetje mee. Heerlijk!

Stefan met SVH-meesterkok Michèl Lambermon
Stefan met SVH-meesterkok Michèl Lambermon.

Een aantal vrienden is vegetariër of veganist. Daarom ben ik naar gerechten gaan zoeken die ik kan maken als zij komen eten. Ik maakte al veel gerechten met linzen, en ontdekte: daar kun je ook hamburgers van maken! Om het helemaal vegan te maken, moet je wel opletten wat voor broodjes je gebruikt: speltbrood ligt voor de hand, maar is niet altijd vegan vanwege het gebruikte gist.

Om de burgers te maken heb je ook een soort bindmiddel nodig. Normaal gesproken gebruik je dan ei, maar voor de vegan optie kun je kiezen voor maizena, of banaan, al maakt dat de burgers wel iets zoeter.”

Hoe maak je thuis vegetarische linzenburgers op de Big Green Egg?

Ingrediënten
(voor 4 personen)

  • 1 teentje knoflook, fijngesneden
  • 250 gram kastanjechampignons, gehalveerd
  • 3 verse takjes tijm
  • 2 uien, fijngesneden
  • 1 blik voorgekookte linzen van 310 gram
  • Olijfolie
  • Circa 5 eetlepels paneermeel
  • Halve goed rijpe banaan of maizena als vervanger voor het ei
  • Theelepel zout
  • 1/4 limoen
  • Bloem
  • 1 tomaat of dun schijfje courgette
  • Sla
  • 4 speltbollen (of andere hamburgerbroodjes)
  • Ketchup of mosterd

Bereiding:
Maal met een staafmixer de knoflook, tijm en champignons fijn. Probeer niet compleet fijn te malen, het is lekker als je de champignonstructuur nog proeft. Verwarm wat olijfolie in een pan en bak de uien op laag vuur in ongeveer vijftien minuten goudbruin.

Voeg hierna het mengsel van champignon toe en laat nog drie minuten meebakken tot het vocht is verdwenen. Laat het mengsel vervolgens afkoelen. Voeg daarna bij de vooraf uitgelekte linzen, paneermeel, limoensap, banaan of maizena en zout en hussel goed door elkaar. Maak hier vier flinke burgers van. Verwarm de koekenpan opnieuw met wat olijfolie en bedek de burgers met een laagje bloem voor een mooi bakresultaat. Bak de burgers ongeveer vijf minuten per kant. Presenteer de burger op een broodje met sla, eventueel wat ketchup en een plakje tomaat. Mosterd is ook lekker als saus.

Michèl: “Steek voor bereiding op een Big Green Egg de houtskool aan en verwarm, met convEGGtor (indirect), rooster en skillet (gietijzeren pan) tot 200 graden. Bak de uien hierin goudbruin, voeg het champignonmengsel toe en laat 3 minuten meebakken tot het vocht is verdwenen. Verwijder skillet, rooster en convEGGtor en plaats de Cast Iron Grid (grilrooster) in de EGG. Laat de temperatuur oplopen tot 170 graden en grill de burgers ongeveer 2 minuten per kant.”

Meer info over koken met de Big Green Egg? Kijk dan op Biggreenegg.nl.

Fotografie: Francisco Paramos

Volg je ons al op Instagram?

Artikelen in dezelfde serie - Signature dish

Jason Tjon Affo: “Koken is voor mij dé manier om affectie te tonen”

“Het is een barbecue, oven en rookoven tegelijk”

“Wanneer ik heimwee heb, kook ik mijn favoriete gerechten uit Shanghai”

“Mijn moeder, mijn vriend, iedereen smult van dit gerecht”

“Surinaamse mensen zijn – terecht – kritisch over hun gerechten”

“Een diepvriesmaaltijd komt er bij ons echt niet in”

“Ik heb ooit bijna het topje van mijn wijsvinger in een gerecht gestopt”

“Mijn vriend vindt de mijne gelukkig net zo lekker als die van mijn moeder!”

“Vooralsnog komt mijn Indiase kookkunst uit een Knorr-pakje, dat kan beter”

“Ik was een van de eerste ‘koks’ die kook­demon­straties gaf in de plaatselijke supermarkt”

“Dit is mijn vaders recept, maar ik gaf er een vegan draai aan”

“Ik was wat huiverig om dit recept uit te proberen”

“Bij het maken van een tarte tatin ligt de verhouding inspanning-plezier ideaal scheef”

“Er gaat eigenlijk geen dag voorbij dat ik niet kook”

“De traditionele Libanese barbecue herinnert me aan mijn thuisland”

“Ik wil een goede gast­heer zijn en kunnen praten met de mensen die ik op bezoek heb”

“Toen ik zijn lievelingsgerecht een keer voor iemand anders maakte, werd hij boos”

Delen op

Winq in je inbox

Meld je aan voor onze nieuwsbrief en ontvang wekelijks een overzicht van de beste artikelen.

Magazine 119

De nieuwste editie van Winq is uit!

Neem een abonnement

Geef cadeau