Gevangenis

Indonesische politie valt ‘gay sex party’ binnen in Jakarta en arresteert 56 mannen

Leestijd: 1 min

De Indonesische autoriteiten hebben 56 mannen gearresteerd tijdens een privé-evenement in Jakarta, dat door de politie werd omschreven als een gay sex party’. Hoewel homoseksualiteit in het grootste deel van het land niet illegaal is, kunnen drie van de gearresteerde personen een gevangenisstraf van maximaal 15 jaar krijgen.

De drie gearresteerde mannen zouden het evenement hebben georganiseerd. Ze kunnen worden veroordeeld tot maximaal 15 jaar cel, onder de controversiële anti-pornografiewetten die gelden in Indonesië

wetten gericht tegen lhbtiq+-personen 

De arrestaties vonden plaats in een hotel in Zuid-Jakarta op zaterdag 1 februari. De politie bevestigde later dat er condooms en hiv-medicijnen zijn aangetroffen. Hoewel homoseksualiteit niet illegaal is in de meeste delen van Indonesië, waaronder Jakarta, blijft het een gevoelig en vaak taboeonderwerp in dit overwegend islamitische land. De anti-pornografiewetten van het land zijn steeds vaker gericht tegen lhbtiq+-personen.

Conservatieve religieuze groeperingen oefenen aanzienlijke invloed uit op de Indonesische politiek. De afgelopen jaren zijn autoriteiten lhbtiq+-bijeenkomsten regelmatig binnengevallen.

eerdere invallen 

De inval van afgelopen zaterdag doet denken aan een reeks soortgelijke incidenten uit 2017, waaronder een inval in een gayclub (destijds ook beschreven als een ‘gay sex party’) en in een sauna. In 2021 werden twee mannen publiekelijk gegeseld omdat ze seks met elkaar hadden gehad, waarbij ze beiden 77 zweepslagen kregen.

In Indonesië is nog steeds overweldigend veel weerstand tegen lhbtiq+-rechten. Het land scoort slecht 15 van de 100 punten op de Equality Index van Equaldex. Er is ontzettend veel weerstand tegen huwelijksgelijkheid (92% is tegen) en de ‘rechtvaardiging van homoseksualiteit, waar 90,66% van de bevolking tegen is.

geen wettelijke bescherming 

Indonesië criminaliseert relaties tussen mensen van hetzelfde geslacht niet op nationaal niveau, maar er zijn geen wettelijke beschermingen voor lhbtiq+-personen. De anti-pornografiewet uit 2008 wordt vaak gebruikt om hardhandig optreden tijdens lhbtiq+-bijeenkomsten te rechtvaardigen, waarbij autoriteiten organisatoren vaak beschuldigen van het promoten van ‘immoreel’ gedrag.

Bovendien heeft Indonesië in 2022 een herziene strafwet aangenomen die seks buiten het huwelijk criminaliseert. Hoewel deze wetgeving is opgezet als een moraliteitswet die van toepassing is op alle burgers, treft deze wetgeving lhbtiq+-mensen onevenredig, aangezien het huwelijk tussen mensen van hetzelfde geslacht in Indonesië niet wordt erkend. De nieuwe wet, die in 2025 van kracht wordt, zou effectief elke publieke uiting van lhbtiq+-identiteit kunnen criminaliseren.

Bron: Attitude / Coverbeeld:  UnSplash

Powered by Labrador CMS